News

Polski licealista z Grodziska Mazowieckiego laureatem nagrody NASA „Astronomy Picture of the Day”

Nastolatek z Polski wyróżniony przez NASA. Zdjęcie 17-latka z Grodziska Mazowieckiego zostało uznane za Astronomy Picture of the Day. Nagrodę otrzymał za niezwykłą fotografię Księżyca w pełni.

Spośród zdjęć kosmosu nadsyłanych z całego świata amerykańska agencja kosmiczna NASA każdego dnia wybiera jedno, za które przyznaje nagrodę Astronomy Picture of the Day (APOD) – czyli Astronomiczne Zdjęcie Dnia. Każda nagrodzona w ten sposób fotografia publikowana jest przez NASA wraz z naukowym opisem uchwyconego na nim zjawiska.

Antoni Zegarski poinformował o otrzymanym wyróżnieniu w mediach społecznościowych, pisząc, że „o wymarzone wyróżnienie” dla każdego, kto zajmuje się astrofotografią. Przyznał, że nagrodzone zdjęcie nie było pierwszym, które przesłał amerykańskiej agencji kosmicznej.  Codziennie otrzymują setki, jeśli nie tysiące zdjęć, więc nie zakładałem, że akurat moje zostanie nagrodzone – powiedział.

Przy okazji wyróżnienia i udostępnienia zdjęcia Antoniego Zegarskiego, NASA zamieściła opis wyjaśniający niesamowite zjawisko związane z pełnią.

” Widzieliście pełnię księżyca w zeszłym miesiącu? W ciągu każdego miesiąca na niebie nad Ziemią występuje pełnia księżyca. Dzieje się tak dlatego, że Księżycowi zajmuje miesiąc, aby ukończyć kolejną orbitę wokół naszej rodzinnej planety, przechodzi przez wszystkie swoje fazy, i po raz kolejny ma swoją całą Ziemię w połowie oświetloną odbitym światłem. Wiele rdzennych kultur nadaje każdej pełni księżyca imię. W styczniu we współczesnym kalendarzu zachodnim kilka kultur nazwało ostatnią pełnię księżyca Wilczym Księżycem. Przedstawiony tutaj Wilczy Księżyc został uchwycony na połączonych zdjęciach panoramicznych. Obraz jest uderzający, ponieważ dla niektórych otaczające chmury wyglądają jak paszcza wilka gotowego do połknięcia Wilczego Księżyca, podczas gdy inni widzą Księżyc jako oko wilka” – czytamy na profilu Astronomy Picture of the Day.