News

Nvidia dostarczy „mózgi” dla samochodów na wyścig Roborace

Dyrektor generalny Nvidii twierdzi, że samosterujący system będzie zainstalowany w wszystkich samochodach podczas Roborace Formula E series we wszystkich wariantach: all-robotic, all-electronic. Zawody rozpoczną się na początku przyszłego roku.

W swoim wtorkowym przemówieniu na konferencji GPU Technology w San Jose. Jen-Hsun Huang twierdzi, że system firmy PX 2 będzie standardem we wszystkich dziesięciu samochodach biorących udział w Roborace, którym uda się zaklasyfikować do wyścigu. Sprzęt komputerowy, który został zaprezentowany podczas styczniowego CES mieści się w jednej ręce i może wykonać 24 trylionów operacji na sekundę jednocześnie zbierając dane z zainstalowanych kamer, radarów i lidarów.

Kiedy rok temu został wypuszczony zestaw dla programistów Michael Houston szef projektu w swojej wypowiedzi dla IEE Spectrum stwierdził, że system ma wystarczającą ilość zgromadzonej wiedzy dzięki zaawansowanym technikom nauki – metody, która pozwala na wielokrotne powtarzanie w celu odkrywania prawidłowości w wielkich ilościach danych, największy nacisk położono na analizę obrazu w kontekście relacji człowieka z technologią. Właściwie praca systemu osadzonego w samochodzie polega na przetwarzaniu pikseli.

Pewna forma zaawansowanego procesu nauki stoi za tajemnicą AlphaGo firmy Google. Ten samouczący się program w zeszłym miesiącu pokonał mistrza świata w Go. Google użyło podobnych metod do pokonania większości gier komputerowych. Nvidia oczywiście jest dostawcą procesorów graficznych, których w większości możemy znaleźć w konsolach do grania.

Roborace ma zamiar zwiększenie poziomu rozrywki wyścigów samochodowych poprzez usunięcie ostatniego problemu dotyczącego bezpieczeństwa – pozbycie się kierowcy wydaje się ciekawym posunięciem. Nie musząc się już martwić o jego życie samochód może być bardziej wymuskany, szybszy, odjazdowy i bardziej zwrotny. Projektanci dla przykładu mogą umieścić przesłonę, pełniącą role tunelu wietrznego, w miejsce kokpitu. Takie rozwiązanie powinno być użyteczne oraz może wyglądać interesująco. Wszystkie samochody będą wyglądały tak samo, ale będą różnić się oprogramowaniem.

To oznacza, że SI będzie grało pierwsze skrzypce. Spokojnie będzie wyliczać algorytmy w oparciu o sylikonową architekturę bez obciążenia systemu nerwowego opartego na związkach węgla. System powinien być zdolny do sterowania samochodem z większą zręcznością niż zwyczajny człowiek. Przynajmniej w teorii.

Aczkolwiek w zeszłym roku podczas ostatniej jazdy próbnej Lawrence Ulrich pokonał maszynę Audi RS7 na torze pod Barceloną w południowej Hiszpanii.

Źródło: spectrum.ieee.org

Zdjęcie: pixabay.com